ŁYSIENIE ANDROGENOWE U KOBIET

Arwii Scalp, 27 lipca 2022r.
ŁYSIENIE ANDROGENOWE U KOBIET

Łysienie androgenowe dotyka głównie mężczyzn, jednak kobiety również mierzą się z tym problemem. Choroba ta, u płci żeńskiej, jest ściśle powiązana z nieprawidłowościami w układzie hormonalnym. Powodem powstania dolegliwości może być np.: nowotwór, ciąża, otyłość, menopauza czy też inna choroba ogólnoustrojowa. Łysienie androgenowe może zostać przekazane również genetycznie. Oprócz tego, bardzo często po konsultacji z pacjentem okazuje się, że za rozwój tej choroby odpowiedzialny jest stres. Trudne sytuacje życiowe nasilają objawy łysienia androgenowego. Wywiad z pacjentem i odpowiednie badania dają możliwość określenia dokładniej przyczyny problemu.

W celu wyjaśnienie na czym polega łysienie androgenowe u kobiet i jak możemy temu zaradzić, musimy najpierw określić czym są androgeny. Androgeny to hormony płciowe, które występują zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Są one odpowiedzialne m.in. za libido, popęd seksualny, wpływają również na płodność i przyczyniają się do rozwoju narządów płciowych. We właściwym stężeniu są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak zbyt wysokie stężenie ich wpływa na nadmierny rozwój cech męskich u kobiet. W przypadku łysienia androgenowego u płci żeńskiej to właśnie zbyt duża ilość testosteronu (jednego z hormonów androgennych) odpowiedzialna jest za nadmierne wypadanie włosów.

Jakie są objawy łysienie androgenowego u kobiet?

W pierwszym etapie choroby wyraźnie poszerza się przedziałek między włosami. Następnie pojawić się może utrata gęstości włosów w okolicy czoła. Powstają zakola jednak cała linia frontalna nie przesuwa się do tyłu. Widoczne jest przerzedzenie włosów w kierunku szczytu głowy. Bardzo często pojawia się ubytek włosów nad uchem i w okolicy ciemieniowej. Rzadko kiedy dochodzi do całkowitej utraty włosów, jednak w przypadku braku podjęcia jakichkolwiek działań, taki scenariusz jest możliwy.

Udając się do specjalisty z podejrzeniem łysienia androgenowego w pierwszej kolejności zostanie przez niego określony typ łysienia. Skala jakiej używa się do opisywania typu łysienia u kobiet nazywana jest skalą Savina. Została ona opracowana w roku 1996 przez doktora o tym nazwisku. Skala posiada 3 stopnie zaawansowania choroby i akceptowana jest przez lekarzy na całym świecie.

Stopień I:
Przerzedzenie włosów stosunkowo niewielkie. Obejmuje centralną część skóry głowy z zachowaniem 2-3 cm pasma owłosienia w okolicy czołowej.
Stopień II:
Bardziej wyraźne przerzedzenie włosów. Obejmuje centralną część skóry głowy z zachowaniem owłosienia.
Stopień III:
Prawie całkowite wyłysienie centralnej części skóry głowy z zachowaniem owłosienia jak w stopniu I i II.

Jakie należy wdrożyć leczenie?

Leczenie łysienia androgenowego jest identyczne jak w przypadku mężczyzn. Po zauważeniu pierwszych objawów choroby należy udać się do specjalisty. Konsultacja u trychologa polega na wywiadzie z pacjentem oraz dokładnym obejrzeniu skóry głowy. W zależności od przeprowadzonej rozmowy mogą zostać zlecone badania takie jak: trichogram, trichoskopia, a nawet biopsja. W celu ustaleniu przyczyn łysienia konieczne jest oznaczenie stężenia poszczególnych hormonów, odpowiedzialnych za utratę i pogorszenie kondycji włosów. Potwierdzenie diagnozy jest bardzo ważne, by wybrać odpowiedni sposób leczenia.

Trichogram – badanie polega na wyrwania około 100 włosów i oceny ich pod mikroskopem w odpowiednim powiększeniu. Najczęściej wyrywane są one z czterech miejsc: z obu skroni, z okolicy czołowo-środkowej oraz z potylicy.

Trichoskopia – badanie polega na przyłożeniu do skóry pacjenta głowicy wyposażonej w kamerę dzięki czemu obserwuje się obraz 70-krotnie powiększony na ekranie monitora. Badanie przeprowadzane jest za pomocą videodermoskopu.

Biopsja – badanie polega na pobraniu niewielkiego wycinka owłosionej skóry głowy.

Po otrzymaniu oczekiwanych wyników i potwierdzeniu łysienia androgenowego zostają zaproponowane różne rozwiązania: leki doustne, preparaty do stosowania miejscowego, zabiegi kosmetologiczne mające za zadanie pobudzić mieszki włosowe lub np. przeszczep włosów.

Utrata włosów dla większości kobiet stanowi poważny problem. Jak temu zaradzić, kiedy żadna z metod wymienionych powyżej nie zadziała? Zapoznaj się z Naszą ofertą Medycznej Mikropigmentacji Skóry Głowy!